Försvarsadvokat Stockholm

Kostnadsfri rådgivning - personlig service | 08-121 501 00

Om oss

Bred juridisk kompetens under ett tak

Advokatbyrån Klint har samlat en bred juridisk kompetens under samma tak och kan erbjuda juridisk hjälp inom många olika rättsområden. Dessa breda kunskaper gör att vi kan hjälpa dig även när det dyker upp frågor som är svåra att förutse. Med en juridisk fråga kommer det ofta flera och vi kan erbjuda våra klienter full service även i riktigt komplicerade fall.

Vi kan erbjuda rättshjälp inom bland annat dessa områden: brottmål, familjerätt, ekonomisk familjerätt, arbetsrätt och asylrätt.

Trygga klienter är vårt mål

Advokatbyrån Klint bildades och drivs av Julia Kempff, Elina Linder och Martin Tesch. Våra ledord är professionalitet, tillgänglighet och ett stort personligt engagemang för alla våra klienter. Klienter som säker juridisk hjälp hos oss ska känna sig trygga och veta att vi alltid finns där för att ge stöd i en svår situation. Vi gör alltid vårt yttersta för att tillvarata våra klienters intressen.

Har du fått problem och behöver du juridisk hjälp omedelbart? Vi har en advokatjour, där du kan nå oss även på kvällar och helger. Första kontakten är alltid kostnadsfri.

Här är vi som arbetar på Advokatbyrån KLINT:

Elina Linder, advokat och delägare
Mobil: 076 018 30 87
Direkt: 08 121 501 01
E-mail: linder@advokatklint.se

Julia Kempff, advokat och delägare
Mobil: 076 010 21 13
Direkt: 08 121 501 03
E-mail: kempff@advokatklint.se

Debbie Nujen, advokat och delägare
Mobil: 076 189 45 57
Direkt: 08 121 501 02
E-mail: nujen@advokatklint.se

Matilda Scherlin, biträdande jurist
Tjänstledig

Veronica Alfvegren, advokat
Mobil: 072 516 12 22
Direkt: 08 121 501 05
E-mail: alfvegren@advokatklint.se

Jeanette Nickander Svedin, advokat
Mobil: 072 090 88 32
Direkt: 08 121 501 08
E-mail: svedin@advokatklint.se

Louise Linder, sekreterare
Mobil: 0720 80 13 13
Direkt: 08 121 501 07
E-mail: louise.linder@advokatklint.se

Våra erfarna försvarsadvokater står vid din sida i rätten!